Down payment = $13,999 x .15 = $2,099.85 Amount financed = $13,999 - $2099.85 = $11,899.15
Problem 2, Page 488 Purchase Price = $2,450 Down Payment = $550 Payments = $94.50 Number of Payments = 24 Find: Amount financed = Purchase price - down payment = $2,450 - $550 = $1,900 Total installment price = total of all monthly payments + down = 24 months x $94.50/month + $550 = $2,818.00 Finance Charge = Total Installment Price - Purchase Price = $2,818 - $2,450 = $368
Number 6. Months = 18 Finance Charge / $100 = 12.72 Find the APR: APR = 15.5%
Problem 10 Amount Financed = $1,200 Months = 30 Finance Charge = $264 Find APR Finance Charge/$100 = 264/(1,200/100) = 264/12 = 22 Look this up in the chart. APR = 16%
Sue borrows $5,122 for 18 months at 12% APR. Find the finance charge. 1. Look up the Finance charge per $100, FC/$100 = $9.22 2. Compute the number of hundreds borrowed = 5,122/100 = 51.22 3. Compute the Finance Charge = 9.22 x 51.22 = 472.25
Problem 12 Purchase Price = $18,000 Down Payment = $600 Monthly Payment = $385 Months = 60 a. Find the amount financed = $18,000 - $600 = $17,400 b. Find the installment price: 385x60 + 600 = 23,700 c. Find the finance charge 23,700 - 1800 = 5,700 d. Find the APR of the loan 1. Number of $100 = 17,400/100 = 174 2. finance charge/$100 = 5,700/174 = 32.75 3. Look this up in the table. 11.75%