- The amount financed is what the consumer borrows.
- The finance charge is what the bank gets in interest.
- Example: Number 2, page 435
Price = 2450
Down Payment = 550
Amount Financed = 2450-550 = 1900
Payments = 24
Monthly Payment = 94.50
Total Amount = 94.50 x 24 = 2268
Finance Charge = 2268-1900 = 360
- We can find the APR using the chart on page 429
- Another example, number 12, page 436
Cost = $18,000
Down = $600
time = 60
monthly payment = 385
Amount Financed = 18000-600 = 17,400
Total Amount = 385 x 60 = 23,100
Finance Charge = 23,100 - 17,400 = 5700
Amount Financed per $100 5700/17400x 100 = 32.75
This represents an 12% finance charge.
- If you wish to pay a loan off early, there are two methods,
- The Actuarial Method
- The rule of 78
- To do the acturarial method we use the formula
kRV
u = --------
100 + V
u = unearned interest
k = remaining number of payments excluding current payment
R = regular monthly payment
V = Finance charge per $100, for a loan for the same amount
with k monthly payments.
- For example: (problem 14, )
k = 60-24 = 36
R = 385
V = 19.57
u = 36*385*19.57/119.587 = 2268.46
- The payoff amount is payment for the current loan, plus the remaining payments - unearned interest.
- Example continued
payoff = 385 + 385 x 36 - 2268.46
= 11,976.54
- The rule of 78 has a different payoff formula
k(k+1)
u = ------ x F
n(n+1)
u = unearned interest
k = remaining number of payments
n = original number of payments
F = original finance charge.
- Example continues
k = 36 (From above)
n = 60
F = 5,700
u = 36*37/(60*61) x $5700 = $2074.42
And the payoff is
payoff = 385 + 385 x 36 - 2074.42 = 12,170,58